DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

Święto Niepodległości Polski 11.11.2017 r.

 11 listopada w Przemyslu odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości Polski.  W Bazylice Archikatedralnej została odprawiona Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego Abp Adama Szala. 

W homilii Metropolita powiedział:

 „Drodzy Bracia i Siostry zebrani w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej. W dziejach każdej Ojczyzny, także naszej Ojczyzny, były traumy. Pisał o tym św. Jan Paweł II jako Arcybiskup krakowski: „To dziedzictwo, na które składały się pokolenia przez stulecia, osiągnięcia i upadki, zwycięstwa i klęski. W każdym z nas jakoś się to zakorzenia i nawarstwia. Żyjemy tym całym dziedzictwem, któremu imię Polska, któremu na imię naród”.

Były bardzo różne karty w dziejach naszej Ojczyzny. Były karty, o których trzeba i warto pamiętać i wspominać ku pokrzepieniu serc, ale były też dramatyczne klęski pośród, których wspominamy dziś 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Splot wydarzeń w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to nastąpiło wymazanie całego państwa z mapy Europy. Kiedyś było to potężne państwo zamieszkałe przez wiele milionów wyznających w zdecydowanej większości wiarę w Chrystusa. (…) To państwo przestało istnieć. Co gorsza stało się to w trakcie podjętej próby reformy kraju. Obrady sejmu i uchwalona Konstytucja 3 maja były zwiastunem korzystnych przemian w naszej Ojczyźnie. W konsekwencji zaborów nastał czas niewoli, długiej niewoli. Był to czas wielkich rekolekcji narodowych.

Szacuje się, że 6 pokoleń Polaków wędrowało ku wolności. Szli różnymi drogami. Wiodły one przez trudne czasy powstań narodowych i ich konsekwencje, którymi były zsyłki i emigracje. Były to drogi wynarodowienia dzieci i młodzieży.

Wreszcie – co jest paradoksem – pojawiła się nadzieja związana z wojną. Nadzieja, z którą łączono nadzieję na przemiany. Tak się stało. Dziś po prawie 100 latach patrzymy z wielkim szacunkiem na tamte pokolenia, o których możemy powiedzieć, że ducha nie zgasiły. Dziś świętujemy ten dzień. Niech on będzie radością, tak jak radują się ze swojej niepodległości państwa na całym świecie, tak jak raduje się Ameryka, Francja i inne kraje.

Niech każdy z nas pamięta o tym, że Ojczyzna jest naszą Matką, o której powinniśmy pamiętać i o nią troszczyć".

 

 

Następnie ulicami miasta w uroczystym przemarszu uczestnicy udali się pod pomnik Orląt Przemyskich zatrzymując się przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego i tablicy pamiatkowej. 

Przy pomniku list od Marszałka Sermu RP odczytał Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz a okolicznościowe przemówienie wygłosił Poseł na Sejm RP Wojciech Bakun:

    "Marszałkowi Piłsudskiemu udało się dokonać rzeczy niemal niemożliwej. Dokonał zjednoczenia, pojednania, wzniesienia się ponad podziały. W przyszłym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. To dobry powód, aby przez ten rok jubileuszowy 2018 zastanowić się co my, jako Polacy możemy zrobić, żeby na nowo odwołać się do tradycji z 1918 roku. Tradycji wzajemnego poszanowania, wzajemnego zjednoczenia i na nowo pokazać, że jesteśmy jednym dumnym narodem polskim, który chce być narodem zjednoczonym. Wspólna historia nas łączy". 

 

 

 oraz Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch i Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma

Polski nie można ani wygadać, ani wyżebrać, ani wyszachrować. Polskę można tylko wywalczyć przelewając krew własną i cudzą” - tak mówił Marszałek Józef Piłsudski. To miejsce symbolizuje Orlęta Przemyskie, które swoją krew i krew cudzą przelały w naszym mieście walcząc o Polskę, wierząc, że gdy się narodzi będzie wielka. My dzisiaj, współcześnie jesteśmy zobowiązani tę tradycję kontynuować. To nie tylko czyn zbrojny ale i dyplomacja.

Dzisiaj nie wystarczy być Polakiem, mieszkać w Polsce i mówić po polsku. Być Polakiem dzisiaj to myśleć po polsku i mieć Polskę w sercu. Często różnią nas słowa i poglądy co nie znaczy, że ta najjaśniejsza Rzeczypospolita nie ma być dla nas najważniejsza. 

 

W uroczystościach wzięli udział czlonkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków wraz z Pocztem Sztandarowym

 

 

https://photos.app.goo.gl/CN30AsEPUDEysH353

 

https://youtu.be/LvsC4NLek4s