DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

     W Białymstoku w dniu 7 września 2018 r.  odbył się  XVIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru.    

    Mimo podeszłego wieku na Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru licznie stawili się Sybiracy i ich rodziny, przyjechali z najdalszych stron Polski i świata, w tym z Kanady, obecni byli żołnierze i harcerze, kombatanci, przedstawiciele władz i młodzież. Wszyscy uczcili pamięć setek tysięcy Polaków deportowanych w głąb ZSRR. Podczas XVIII Marszu Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru , który przeszedł ulicami Białegostoku, w tym roku szczególnie upamiętnili tych, którzy szli przez „Sybir  do  Niepodległej”.   W Marszu uczestniczyli Członkowie Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu wraz z Pocztem Sztandarowym i Przedstawiciele Władz Gminy Orły.

    Uczestników pod Pomnikiem Katyńskim w białostockim Zwierzyńcu przywitał Prezes białostockiego Oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedż.    W przemówieniu Prezes białostockiego Oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedż powiedział m.in.: 

     "Szanowni zebrani. Motto dzisiejszego Marszu jest bardzo bogate. W setną rocznicę odzyskania niepodległości koniecznym jest aby z tamtych dawnych lat o ofiarach Sybiru przypomnieć bowiem ich walka i ofiara życia na naszą wolność również miała wpływ. Przypomnienie to jest konieczne i z innych powodów bowiem jak powiedział Marszałek Józef Piłsudski „Naród, który traci pamięć o swojej przeszłości przestaje być narodem staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium”.Wydarzenia agresji Związku Sowieckiego na Polskę zapoczątkowały niewyobrażalne cierpienia obywateli Polski. Tragizm Golgoty Wschodu to dzisiaj wymiar także pojednania – jest to rzecz bardzo trudna. (…) Jedynie zgoda i pojednanie jest właściwą drogą do szczęśliwego życia współcześnie. Taką cenę płacili Polacy za wolność i suwerenność. O tym młodzi powinni koniecznie wiedzieć. Niech cierpienia i ofiara najwyższa Zesłańców Sybiru będą zapisane w dziejach historii Polski ku chwale Ojczyzny i dla pamięci przyszłych pokoleń.(…) Wszechmogący Boże spraw aby ofiary wiary męki i śmierci Polaków, zamęczonych i zamordowanych na nieludzkiej ziemi były przestrogą dla przyszłych pokoleń….”. 

Po ekumenicznej modlitwie za ofiary Sybiru, złożeniu wieńców i zapalonych zniczów, zgromadzeni przeszli ulicami Białegostoku do kościoła p.w. Ducha Świętego, gdzie została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Edward Ozorowski.

 

Po Mszy św. zgromadzeni przeszlipod Pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka. Tam odmówione zostały modlitwy za zmarłych Sybiraków przez duchownych wyznania katolickiego, prawosławnego i protestanckiego.  Miały też miejsce wystąpienia okolicznościowe Prezydenta miasta, wojewody, marszałka województwa podlaskiego i Prezesa Zarządu Głownego Związku Sybiraków Pana Kordiana Borejko. Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera listskierowanyprzez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do uczestników XVIII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru oraz poinformował, że w Kancelarii Prezydenta zostały zakończone prace nad projektemustawysubstytucyjnej(odszkodowawczą) obejmującejrekompensaty dla Sybiraków za pobyt na zesłaniu.