DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

79. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka obchodzone w Przemyślu - 17.09.2018 r.

Uchwałą Sejmu RP z 2013 roku 17 września jest obchodzony jako Dzień Sybiraka.

17 września 2018 r. w Przemyślu odbyły się obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka.

    Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Ojców Karmelitów z udziałem pocztów sztandarowych, Salezjańskiej Orkiestry Dętej "Augustino", Sybiraków, kombatantów i mieszkańców miasta w intencji ofiar sowieckiej agresji oraz zmarłych i żyjących Sybiraków. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Ks. Prałat Stanisław Czenczek

a homilię wygłosił ks. Prałat Jan Mazurek duszpasterz przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków.

 

W homilii powiedział: "... Dzisiaj po tylu latach, kiedy gromadzą się tutaj młodzi ludzie ze Sztandarami szkół, jest orkiestra, są politycy, wojsko, poczty sztandarowe różnych organizacji i z taka wielką pompą modlimy się wspominając dzień, który jest dniem hańby, zdrady ale pochylamy się nad prawdą historyczną, to rzeczywiście trzeba powiedzieć ze czasy się zmieniły. Prawda o Katyniu czy Sybirze przebiła się do świadomości Polaków. Dzisiaj tę prawdę możemy poznawać i o niej mówić ale też spłacać należny hołd tym którzy tę historię tworzyli jako bohaterowie walczący i jako Ci, którzy zostali pohańbieni przez zdradę. (…)

Po nabożeństwie odbył się przemarsz ulicami miasta pod pomnik Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości.

 

Odegrano Hymn Państwowy i Hymn Sybiraków.

   Modlitwę za zmarłych odmówił duszpasterz przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków ks. Prałat Jan Mazurek i prawosławny kapelan ordynariatu polowego ks. prot. płk Jerzy Mokrauz.

 

Głos zabrali Poseł na Sejm RP Anna Szmidt-Radziewicz, Wojciech Bakun i Andrzej Matusiewicz, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma powiedział: "...Dzisiaj, gdy 17 września oficjalnie uznany jest Dniem Sybiraka i dniem ofiar Katynia szczególnie serdecznie witam i pozdrawiam Państwa rodziny Sybiraków, rodziny ofiar katyńskich. Czcimy dzisiaj tych, którzy wrócili i jeszcze żyją a także tych, którzy tam pozostali i w kolejnych pokoleniach jak mogą pielęgnują to co bliskie naszej tradycji, historii i religii. Jak mogą i jak im pozwala tamtejszy ustrój i ustawodawstwo. Szczególny hołd i wdzięczność jesteśmy winni Wam żyjącym ale tez pamiętamy o tych, których nie ma, których pamięć powoduje, że jesteśmy dzisiaj tutaj. (…) Przez te wszystkie lata byliśmy, zaświadczamy, że Przemyśl pamięta i pamiętał będzie (…)

    W imieniu Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Stanisławy Żak głos zabrała Pani Krystyna Zwierkowska członek Prezydium Zarządu Oddziału w wystąpieniu podkresliła:

„...Przypominanie o ważnych dziejowych faktach z historii naszej Ojczyzny jest naszym obowiązkiem i koniecznością!!!

Tak o tym mówił marszałek Józef Piłsudski:

Naród, który traci pamięć o swojej przeszłości przestaje być narodem! Staje się zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”. Pomni słów Marszałka, przypominamy każdego roku los Zesłańców i Ofiar Katynia. Dla upamiętnienia ich losu powstał ten pomnik i nie przypadkowo są w nim zjednoczone ofiary Sybiru i Katynia.

W Katyniu zginęli nasi ojcowie i bracia wzięci do niewoli po klęsce wrześniowej. Na Sybir „powędrowały” ich rodziny!!

Zesłani w pierwszej masowej deportacji 10 lutego 1940 roku i późniejszych zsyłkach aż do roku 1956. A więc połączył ich ten sam wróg – totalitaryzm sowiecki (…).”

    Aktor teatru „Fredreum” Tadeusz Szczerbaty  odczytał wiersze przemyskiej poetki Teresy ParynySybiracy” - wiersz dedykowany Sybirakom przemyskim,  oraz „Kateńska ballada”, „Syberia tylko kwiaty”.

Podczas uroczystości członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków na podstawie postanowienia Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Pana Kordiana Borejko Odznakę Honorową Sybiraka otrzymali: Elżbieta Maniecka, Eugeniusz Egierd, Jan Kozioł i Józef Wilk. Srebrną Odznakę za Zasługi otrzymała Pani Jadwiga Maszczak a Złotą Odznakę za Zasługi otrzymała Pani Krystyna Zwierkowska i Pan Stanisław Lula.

 

Tadeusz Szczerbaty odczytał Apel Sybiraków a ppor Konrad Kozłowski z 5 Brygady Strzelców Podhalańskich odczytał Apel Pamięci, po których oddano salwę honorową.

Na zakończenie uroczystości przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.

Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino” uświetniła całą uroczystość.

 

 

"Sybiracy"


                    Sybirakom przemyskim

Choć wrócili,
już nie uciekną –
tamten pejzaż wrogo dziki
będzie ich ścigał.
Będzie za nimi się wlókł
smak głodu,
świst bicza,
jad słów:
„ Wy Polaczki
ja by was wsjech wystrylał!”

Nie uciekną,
choć białe piekło
czas przygasza, oddala.
Teraz tylko
gdzieś na zwrotnicy dziejów,
na rampie wspomnień
staną żywym pomnikiem.
I dalej nieść będą
przez bolesną pamięć,
przez akademie, rocznice,
tamten czas upodlony.
W ich oczach
już na zawsze zostaną -
chłodna biel,
syberyjska dal
jak szeroko rozwarta
paszcza śmierci.

                Teresa Paryna
                                  

Galeria zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/VztsadXaDR8BKAz37