DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Z ŻYCIA ZWIĄZKU SYBIRAKÓW - 2012r.

W dniu 22 stycznia 2012 Oddział zorganizował tradycyjne spotkanie opłatkowe dla Członków i Sympatyków naszego Oddziału.  
Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w kościele św. Józefa w Przemyślu, w której uczestniczyli Sybiracy i mieszkańcy naszego miasta. Ksiądz Stanisław Mierzwa, proboszcz parafii salezjańskiej, w homilii podkreślił tragiczny los wywiezionych mieszkańców Przemyśla. Po Mszy świętej odbyło się spotkanie opłatkowe w gościnnych progach salek katechetycznych tej parafii. Opłatek uświetnił zespół dziecięcy z zaprzyjaźnionego z naszym odziałem, Zespołu Szkół w Krównikach. Pod opieką Pani Beaty Cichockiej, dyrektor szkoły i nauczycielki Pani Agnieszki Wardęgi, dzieci wystąpiły z tradycyjnymi jasełkami. Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze.

Tradycyjnie, nasz Oddział każdego roku obchodzi rocznicę deportacji na Sybir mieszkańców Przemyśla i okolic. W tym roku wspólnie ze Związkiem Sybiraków III RP, przy współudziale Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Centrum Kulturalnego i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, obchodzono 72. Rocznicę wywózki pod hasłem ?Zapal znicz wywiezionym?. Obchody rozpoczęły się Eucharystią w kościele pw. św. Trójcy w Przemyślu. Przejmującą homilią wygłosił ksiądz Tadeusz Pater, salezjanin i kresowianin, który pamiętał czasy zsyłek i chociaż sam nie był deportowany opisał przebieg deportacji i przeżycia ludności zamieszkałej na kresach na bazie swojej rodziny. Po Mszy świętej odbyło się spotkanie przy tablicy pamięci wmurowanej w murze kościoła. Podczas uroczystości Honorową Odznaka Sybiraka zostali odznaczeni Pan Robert Chomo, Prezydent Miasta Przemyśla oraz Pani Henryka Kaszycka-Paniw Sekretarz Miasta. Następnie zakańczając tę część obchodów, zostały zapalone znicze i złożone kwiaty pod tablica pamięci.  
Następna część uroczystości odbyła się na rampie kolejowej na Bakończycach. Pan Jerzy Rożko, Prezes naszego Oddziału, w krótkim przemówieniu przypomniał historię deportacji naszych Rodaków w dniu 10 lutym 1940. Na rampie ułożone znicze w symboliczny napis rocznicy deportacji.

Oddział Związku Sybiraków w Przemyślu brał udział w uroczystości z okazji 70. Rocznicy utworzenia armii krajowej i Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?. Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią w kościele pw. św. Brata Alberta, której przewodniczył ks. prał. Bartosz Rajnowski. Bezpośrednio po Mszy świętej nastąpiło złożenie kwiatów przy tablicach poświęconych pamięci żołnierzy AK na budynku Technikum nr 1 oraz pod obeliskiem poświęconym AK przy Placu Berka Joselewicza.
Członkowie naszego Związku biorą udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną w Przemyślu i okolicach. W dniu 16 marca 2012, takie spotkanie odbyło się w Zespole Szkół w Drohojowie. W tym spotkaniu wspólnie z Sybirakami uczestniczyła Pani Zofia Rutkowska, Przewodnicząca Przemyskiego Koła Rodzin Ofiar Katynia. Takie spotkania to wspaniała okazja do krzewienia wiedzy z najnowszej historii naszego regionu wśród młodych Patriotów. To piękne, że młodzież z chęcią i zainteresowaniem podejmuje te trudne tematy.